دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
 
صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English|ไทย
Title
iran
ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
?????
جغرافیای انسانی تایلند
نرخ رشد جمعيت تايلند در سال 2009 معادل با 64 صدم درصد گزارش شده است. از لحاظ نژادي، تايلند شامل نژادهاي سيامي، لائو، چيني و ملايو است. نژاد تاي حدود ۸۰ درصد جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهد. چيني ها ۱۰ درصد، ملايوها ۵ درصد و اقليت هاي قومي شامل لائوسي ها، ويتنامي ها و كامبوجي ها نیز در رده هاي بعدي قرار دارند.بان تايي زبان رسمي و ملي تايلند است. گرچه زبان انگليسي به عنوان زبان دوم در اين كشور نامیده شده ولی فقط تعداد معدودی از مردم قادرند به این زبان تکلم کنند.مذهب رسمي اين كشور بودايي است كه ۹۰ درصد مردم پيرو آن هستند. مقام عالي بوديسم تايلند، انجمن بودائيان است كه در سال ۱۹۴۳ بنيانگذاري شده و تحت امر پادشاه است. این انجمن حدود 5000 نفر عضو دارد.آمار دقیقی از جمعیت مسلمانان وجود ندارد و از ۶ درصد تا 15 در صد کل جمعیت نقل می شود. اكثريت آنـها در استان هاي جنوبي و مابقي در پايتخت زندگی می کنند. مسلمانان ساكن استان هاي جنوبي كشور در مجاورت مالزي و از قوم ملايو بوده و زبان آنها ملايويي است. مذهب تشيع در سال ۱۶۰۱ ميلادي توسط يك بازرگان ايراني بنام شيخ احمد قمي كه به تايلند مهاجرت كرده بود به اين كشور وارد شد. وي در قرن هفدهم ميلادي از قم به آيوتايا، پايتخت سرزمين سيام رفت و پس از چندي به مقام مشاورت پادشاه رسيد. وی سپس به مقام وزارت كشور، دارایي، گمرك و در نهايت وزارت امورخارجه نائل شد. شایان ذکر است كه در تاريخ سيام این تنها موردی بوده است كه يك بيگانه تا این حد ترقي مقام يافته است. موقعيت وي پس از وصلت با يكي از دختران خاندان شاهي تثبيت شد. نژاد بوناک در این کشور از نسل ایشان هستند. شيخ احمد در سن هشتاد سالگي در آيوتايا وفات يافت و در همانجا به خاك سپرده شد.
جغرافیای طبیعی تایلند
كشور تايلند ۶۳ ميليون نفر جمعيت و ۱۱۵/۵۱۳ كيلومتر مربع يعني حدود يك سوم خاك ايران مساحت دارد. تايلند درجنوب شرق آسيا واقع شده و ازشمال شرق با كشور لائوس ازجنوب باخليج تايلند ومالزي ، ازشرق وجنوب شرقي باكامبوج وازشمال وشمال غرب وغرب باميانمار( برمه سابق ) ودرياي آندمان همجوار است.پايتخت اين كشور بانكوك مي باشد كه درحدود ۱۰ ميليون نفر جمعيت دارد. ازلحاظ آب و هوايي تايلند در منطقه آب وهواي گرم استوايي واقع شده واغلب اوقات سال، آب و هواي آن گرم و مرطوب و داراي دو فصل باراني و غير باراني است كه درجه حرارت آن درطول سال بين ۲۴ تا۳۲ درجه سانتيگراد متغير است با بارانهاي موسمي سنگين از ژوئن تا اكتبر، فصل خنك از اكتبر تا مارس و فصل بسيار گرم از مارس تا ژوئن، آب و هوايي نيمه‏استوايي دارد. .بلحاظ طبيعي علاوه بر منابع جنگلي فراوان كه بدليل موقعيت جغرافيايي تايلند وريزش بارانهاي موسمي دراين كشور وجود دارد، منابع مـعدنـي نيز ازاقـلام مهم ثروت هاي طبيعي تايلند محسوب ميشوند. قلع به عنوان مهمترين ماده معدني ، سرب ، آهن ، ذغال سنگ ، نفت وبسياري ازانواع مواد معدني ازجمله اين منابع مي باشند .مركز تايلند جلگه‏اي حاصلخيز با تراكم بالاي جمعيت است. شمال كشور كوهستاني است. فلات ناحاصلخيز خورات در شمال شرق قرار دارد، در حالي كه برزخ كوهستاني كرا , جنوب تايلند را به مالزي متصل مي‏كند.رودهاي مهم : مكونگ، چائوپرايا، نان، مون.بلندترين نقطه : قلة دوي اينتانون 2595 متر
 
جغرافیای سیاسی تایلند
تایلند در قلب جنوب شرقی سرزمین اصلی آسیا واقع شده است. از یک سو با کشورهای لائوس و کامبوج همسایه است و از سوی دیگر با چین همجواری دارد،که به تحولات منطقه هند و چین و مسئله ی کامبوج و آسیای جنوب شرقی توجه داشته و علاقه مند است.
در مغرب تایلند کشور میانمار قرار دارد،که هم از لحاظ داخلی با شورش های قبایل مختلف رو به روست و هم اینکه از یک سیاست انروا طلبانه و در عین حال حفظ فاصله ی مساوی با قدرت های مختلف پیروی کرده است.تایلند از سوی دیگر با مالزی و اندونزی(در دریا)همجواری و همسایگی داشنه و با کشورهای مزبور پیمان همکاری های منطقه ای آ.سه.آن را پدید آورده است . تایلند در نواحی جنوبی سرزمین اصلی و نواحی شرقی سرزمین شبه جزیره ای خود در کناره های خلیج تایلند در دریای چین جنوبی (که یکی از دریاهای اقیانوس آرام می باشد و در نواحی غربی شبه جزیره ای خود در سواحل دریای آندامان واقع در خلیج بنگال،ساحل دارد.قسمت شبه جزیره ای تایلند در منطقه ی موسوم به برزخ کرا قدری باریک می شود که از مدت ها پیش برای ایجاد یک کانال ارتباطی بین دریای چین جنوبی و خلیج بنگال در آن ناحیه در نظر گرفته شده است.ولی دولت تایلند بنا به ملاحظات سیاسی از ایجاد چنین کانالی واهمه دارد.زیرا احداث این کانال منطقه ی جنوبی شبه جزیره  را که مسلمان مالایایی زبان هستند از سایر مناطق کشور جدا می سازد.با سقوط سایگون و کوتاه شدن دست آمریکا از منطقه ی ویتنام و ظهور مسئله ی کامبوج که در آن شوروی ، ویتنام و طرفدارانشان در یک سو و چین و آمریکا ممالک غرب ،کشور های عضو آ.سه.آن و هوادارشان در سوی دیگر قضیه قرار گرفته بودند،تایلند به صورت کشور خط مقدم جبهه و رویارو با کامبوج و ویتنام در آمده بود و مدت ها پذیرای صد ها هزار پناهنده ی کامبوجی و درگیری های مختلف مرزی با کامبوج بود.چین که از توسعه ی قدرت ویتنام در منطقه ی هند و چین و در منطقه ی آسیای جنوب شرقی نا خشنود است کلیه ی توجه خود را به تایلند معطوف کرده،روابط بسیار نزدیک و دوستانه و همکاری های همه جانبه ای را با تایلند برقرار کرده است.آمریکا نیز با تایلند روابط نزدیک برقرار ساخته و هر ساله بین نیروهای دو کشور مانورهای وسیع نظامی صورت می گیرد که به “کبرای طلایی” مشهور بوده و در آن هزاران نفر از نیروهای سه گانه ی ارتش های دو کشور شرکت دارند.آمریکا انبار های بزرگ ذخایر سلاح و محمات در تایلند دایر و در مواقع لزوم از پایگاه نظامی یوتا پائو استفاده می کنند.از طرف دیگر تایلند در قبال روسیه و ویتنام نیز از سیاست معقولانه ای پیروی نموده ، روابط دوستانه ی سیاسی و سودمند تجاری با روسیه و اروپای شرقی برقرار ساخته است.جمعیت تایلند نسبت به جمعیت های قلیل لائوس و کامبوج قابل توجه و نسبت به کشورهای این منطقه دارای قدرت اقتصادی،نظامی و سیاسی قابل ملاحظه ای است.شهر بانکوک مقر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (اسکاپ) و مقر آسیایی سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد است که این شهر را به یکی از مراکز مهم رفت و آمد های دیپلماتیک در منطقه تبدیل می کند. سرمایه گذاری های عظیم خارجی در این کشور به ویژه از سوی ژاپن و چین و نیز شرکت های بزرگ غربی نشانگر ثبات سیاسی و پایین بودن ریسک  سرمایه گذاری در این کشور به شمار می رود.
 
 جغرافیای سیاسی و نظامی
بالاترین مقام کشور: اعلیحضرت بامیبول آدیولادج – پادشاه نهم از خاندان چاکری
نوع حکومت: مشروطه سلطنتی(در حال حاضر بومیبول آدولیادج پادشاه می‌باشد)
روز ملی: ۵ دسامبر(تولد پادشاه رامای نهم)
سیستم قانونگذاری: پارلمانی(‍ مجلس نمایندگان- مجلس سنا)
مجلس نمایندگان: ۵۰۰ نفر عضو دارد (۴۰۰ نفر توسط مردم انتخاب میشوند)
مجلس سنا: ۲۰۰ عضو دارد (از سال ۲۰۰۰ مستقیما توسط مردم انتخاب میشوند)
احزاب:‍ تای راک تای (حزب حاکم)، چارت تایی، آرمان جدید، پلانگ آرما، اقدام اجتماعی، تام تایی، *پراچاکورن تایی، مون چون،‍‍دمــکرات، چـارت پاتنا، سری تام، سالی درایتی
دفاع: ارتش ۱۵۰ هزار نفر، ‍دریایی ۶۴۰۰۰ هزار نفر، ‍هوایی ۴۰ هزار نفر.
نهادهای مستقل تایلند: کمیته نظارت بر انتخابات، دادگاه قانون اساسی، کمیسون ملی مبارزه با مفاسد اجتماعی.
تقسیمات کشوری: ۷۶ استان – که هر استان به بخش (amphoe = district)، زیربخش (tambon = sub-district)، و دهکده (Muban = Village) تقسیم می‌شود.
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دفتر مقام معظم رهبری

بنر نام سال ها

اینستاگرام

منابع اموزش زبان فارسی

تلگرام دفتر

وب سایت آقا

کتابخانه سازمان

facebook

مجله پیام اسلام شماره جدید

iqna

مجله ايرانيان

وزارت امور خارجه

سايت رياست جمهوري

مجمع جهانی اهل بیت

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارات

بنیاد سعدی

فرهنگستان هنر

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

خود آموز فارسي

فرهنگسرا

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

سامادهی ترجمه و نشر معارف اسلامی

اداره بیمه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 779
Visitorsofday : 229
Visitorsofpage : 1291915
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 0.7656

خانه|صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت