پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
 
صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English|ไทย
Title
iran
ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
?????


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش :

گزارش دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با شیخ الاسلام تایلند

با توجه به اینکه مقام شیخ الاسلامی در تایلند ، در واقع مشاورت پادشاه در امور مسلمانان و به نوعی رهبری رسمی جامعه مسلمانان تایلند محسوب می گردد ، لذا ارتباط و آشنائی با شیخ الاسلام و همکاری با دفتر شیخ الاسلام در فعالیتها و برنامه های مرتبط با جامعه مسلمانان تایلند ، از اهمیت و تاثیر قابل توجهی در روند انجام وظایف و مسئولیت های رایزنی فرهنگی ج.ا.ا بویژه در حوزه مخاطبان مسلمان دارد.

نهاد شیخ الاسلامی در تایلند ، پیشینه ای حدودا ، بیش از 400 سال دارد ، که بناینگذار آن ، شیخ احمد قمی (1543-1631 م ) ، تاجر و عالم دینی ایرانی بود که در عهد سلطنت سلسله صفویه به تایلند وارد شد و به سرعت پله های ترقی و نزدیکی به دربار و خانواده سلطنتی را پیمود و خود پس از جلب اعتماد پادشاه وقت (پراچائو سونگدام) ، به عنوان نخستین مقام اعظم دربار در امور مسلمانان یا همان شیخ الاسلام (چولا راج مونتری)  ، منصوب گردید که در عین حال مشاورت پادشاه و همزمان ، وزارت تجارت خارجی  را نیز در اختیار خود داشت . شرح خدمات شیخ احمد قمی در تایلند و نقش گسترده و عمیق وی در پیدایش تشیع در تایلند و نیز سامان یافتن امور مسلمانان این سرزمین ، مقوله مفصل و جداگانه ایست که در مجموعه مقالات مندرج در سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در بانکوک ، قابل مشاهده و دسترسی می باشد . حکومت پادشاهی مطلقه تایلند در سال 1932 به یک حکومت پادشاهی مشروطه و مبتنی بر قانون اساسی تبدیل شد . تا سال 1934 (که سیزدهمین و آخرین        شیخ الاسلام شیعه به روش سنتی و پیشین منصوب گردید) ، منصب شیخ الاسلامی بصورت موروثی در خاندان شیخ احمد از نسلی به نسل بعد منتقل می گردید و بر اساس انتصاب از سوی پادشاه صورت می گرفت و 13  شیخ الاسلام منتسب به خانواده شیخ احمد به همین ترتیب متصدی این مقام سلطنتی بوده اند . از سال 1945 ، با تصویب قانون حمایت از اسلام ، تاسیس مرکز اسلامی تایلند با ریاست شیخ الاسلام (چولا راج مونتری) و شوراهای اسلامی ایالتی ، پیش بینی شد و بر اساس اصلاحات 1948 ، ساز و کار جدیدی برای انتخاب شیخ الاسلام ، مبتنی بر آراء اعضای مجلس ملی اسلامی و اعضای کمیته های اسلامی ایالتی (در 38 ایالت مسلمان نشین تایلند) ، طراحی شد و شکل گرفت ، طبیعتا به دلیل وجود جمعیت و مراکز بیشتر اهل سنت تایلند ، شیخ الاسلام های چهاردهم به بعد و تا به امروز از میان علمای اهل سنت و بصورت انتخابی گزینش می شوند و برای دریافت حکم انتصاب به پادشاه معرفی می گردند .  

در حال حاضر آقای شيخ "عزیز پيتاک کٌوم پول" ، هجدهمین شیخ الاسلام تایلند و پنجمین شیخ الاسلام از اکثریت اهل سنت است (که بر اساس سیستم انتخابی توسط مراکز اسلامی کشور انتخاب و به پادشاه معرفی می شوند) و از سال 2010 به این مقام منصوب شده است .

اینجانب به عنوان رایزن فرهنگی ج.ا.ا ، از آغاز ماموریت ، در میانه سال 1394 ، به منظور تعمیق روابط و تحکیم جایگاه خود در میان جامعه مسلمانان تایلند ، دیدار و ملاقات با شیخ الاسلام و بازدید از مجلس شیخ الاسلامی را در دستور کار داشته ام . این برنامه به دلیل کسالت و وضعیت نامساعد جسمی شیخ الاسلام است که ناشی از سکته چندی پیش وی و فلج تقریبا نیمی از بدن و از دست دادن قدرت تکلم عادی و روان وی بوده است (به خاطر همین وضعیت ، نوعا تمایلی به ملاقات و گفتگو ، بویژه با دیپلمات ها و مقامات خارجی از خود نشان نمی دهند) ، با تاخیر مواجه گردید.

در هفته جاری بر اساس هماهنگی های بعمل آمده ، در دفتر شیخ الاسلام جلسه معارفه و دیدار  رایزن فرهنگی با شیخ الاسلام صورت گرفت . در این دیدار رئیس دفتر شیخ الاسلام و یکی از مشاورین وی نیز حضور داشتند .

اینجانب با توجه به شرایط کنونی جهان اسلام و ضرورت اتحاد کشورهای اسلامی و نیز مسلمانان مقیم در سایر کشورها ، بر لزوم پرهیز از خشونت و تفکرات تکفیری در داخل امت اسلامی تاکید نموده و مقابله با جبهه صهیونیزم در قالب یک امت واحده را تنها راه نجات جوامع اسلامی از بلایا و مصیبت هائی که درحال حاضر دامنگیر امت اسلامی در بسیاری از نقاط جهان شده است ، برشمردم .

همچنین ، با تاکید بر جامعیت و فراگیری  چتر حمایت و رهبری شیخ الاسلام نسبت به همه مسلمانان تایلند اعم از شیعه و سنی ، بر ضرورت توجه و نگاه پدرانه و همسان ایشان و مجموعه مجلس مسلمانان تایلند و دفتر شیخ الاسلام نسبت به همه مذاهب و فرق اسلامی ، تاکید نمودم .

آقای عزیز پیتاک کوم پول (شیخ الاسلام) ضمن خوشامدگوئی ، در خصوص وضعیت و شرایط فعالیتهای رایزنی فرهنگی و اینجانب در تایلند ، سوالاتی نمود که پاسخ داده شد . ایشان در ضمن از شرایط تجاری و بازرگانی میان دو کشور و کالاهای تایلندی مورد نیاز و علاقه ایران ، نیز سوالاتی نمود و ابراز داشت چنانچه در این زمینه کمک و پشتیبانی لازم باشد آماده حمایت از روابط بازرگانی در حد توانائیها و حوزه مسئولیت های خود می باشد .

در همین زمینه اینجانب خواستار کمک به تسهیل تبادل و ورود کالاهای ایرانی در تایلند و بویژه محصولات غذائی و خوراکی و مساعدت دفتر شیخ الاسلام در صدورگواهینامه های حلال برای اینگونه کالاهای ایرانی شدم که قول مساعدت و همکاری دادند .

در ادامه ، تمایل رایزنی فرهنگی به مشارکت و حضور طرفین در برنامه های مذهبی و دینی از قبیل اعیاد اسلامی و سمینارها و مناسبت های دیگر دینی به اطلاع ایشان رسید و در عین حال علاقه ایران به سفر ایشان به کشور عزیزمان به عنوان رهبر مسلمانان تایلند ، ابراز گردید و اظهار شد در صورت مساعد بودن وضعیت جسمی و پذیرش دعوت شفاهی ، موضوع صدور و ارسال دعوت نامه رسمی توسط دولت ج.ا.ا پیگیری خواهد شد که اظهار نمودند  به دلیل شرایط نامساعد جسمی ، علیرغم علاقه به این سفر و به یاد داشتن خاطرات شیرین سفر قبلی به ایران (قبل از انتصاب به مقام شیخ الاسلامی) ، در حال حاضر امکان سفر برایشان وجود ندارد .در پایان هدایائی به رسم یادبود به ایشان اهدا شد .     


٠٥:٤٦ - پنج شنبه ٤ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٥٧٦٥    /    تعداد نمایش : ٤٩٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دفتر مقام معظم رهبری

بنر نام سال ها

اینستاگرام

منابع اموزش زبان فارسی

تلگرام دفتر

وب سایت آقا

کتابخانه سازمان

facebook

مجله پیام اسلام شماره جدید

iqna

مجله ايرانيان

وزارت امور خارجه

سايت رياست جمهوري

مجمع جهانی اهل بیت

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارات

بنیاد سعدی

فرهنگستان هنر

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

خود آموز فارسي

فرهنگسرا

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

سامادهی ترجمه و نشر معارف اسلامی

اداره بیمه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 277970
Visitorsofday : 97
Visitorsofpage : 1323105
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.1094

خانه|صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت