پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧
 
صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English|ไทย
Title
iran
ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
?????


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله :

آشنایی با جشنواره لوی کراتونگ

لوی کراتونگ یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جشن‌های تایلند است که هر ساله همزمان با کامل شدن ماه در دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می‌شود. این روز در تقویم میلادی معمولا مصادف با یکی از روزهای ماه نوامبر است.

«لوی» به معنای شناور کردن و «کراتونگ» به معنای قایقی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. در این مراسم، قایق‌هایی که از گندم درست شده‌اند و بر روی آنها شمع، عود و گل قرار داده شده است بر روی رودخانه‌ها شناور می‌شوند. این مراسم در سراسر کشور و به طور خاص در شهر سوخوتای (Sukhothai)، پایتخت سابق تایلند برگزار می‌شود.در سحرگاه روز جشن، بسیاری از مردم به رودخانه نزدیک محل سکونت خود می‌روند تا قایق‌های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده‌اند‌، برای ادای احترام و تشکر از الهه آب‌ها، در رود رها کرده و تمام کینه‌ها، خشم و پلیدی‌ها را از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با قایق خود رها می‌کنند تا ناپاکی‌ها را از وجود خود پاک کنند. آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می‌آورد و گناه و بدی را دور می کند. تایلندی‌ها معمولا هنگام رها کردن قایق خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر پنهان نشده است، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد.

این جشن به طور همزمان با تایلند در کشورهایی همچون لائوس و برمه و مالزی نیز برپا میشود معنی اسم این جشن “سبد شناور در آب “میباشدکه برگرفته از سنت های قدیمی میباشد در این جشن شمع به معنی احترام به بودا برای روشنایی و آگاهی بخش به مردم و همچنین سبد شناور بر روی آب نیز به معنی گذشت و فداکاری و بخشش دیگران میباشد ، این جشن از زمان پادشاه سوخوتای توسط خانمی با نام Nopphamat پایه گذاری شده است و مصادف با دوازدهمین ماه تقویم تایلند میباشد که در تقویم میلادی مصادف با ماه نوامبر و در تقویم شمسی مصادف با آبان ماه میباشد ، مردم تایلند در این شب آرزوهای خود را بر روی کاغذی نوشته و همراه باسبدی از گل به آب میسپارند که مقصود از سپردن به آب ارائه آرزوهای خود به “خدای آب ” میباشد .همزمان با این جشن مراسم دیگری نیز با عنوان “Yi Peng” برگزار میشود که در این مراسم مردم آرزوهای خود را بر روی بالون های کوچک پارچه ای نوشته و آن را همراه با فانوس کوچکی که به بالون وصل شده و گرمای تولید شده توسط این فانوس بالون را به پرواز در می آورد و آرزوهای این افراد به ” خدای هوا ” ارائه میشود .در بخش های شمالی کشور که خاستگاه اصلی این جشن ها بوده است این جشن بصورت آویزان کردن شمع از درختان و جلوی درب منازل برگزار میشود .

 

منبع :

  • http://www.bangkokpost.com/news/general/767132/airlines-cancel-74-flights-to-avoid-chiang-mai-lanterns
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Loi_Krathong


١٠:٣٨ - چهارشنبه ٣ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٥٦٧٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٥جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دفتر مقام معظم رهبری

بنر نام سال ها

اینستاگرام

منابع اموزش زبان فارسی

تلگرام دفتر

وب سایت آقا

کتابخانه سازمان

facebook

مجله پیام اسلام شماره جدید

iqna

مجله ايرانيان

وزارت امور خارجه

سايت رياست جمهوري

مجمع جهانی اهل بیت

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارات

بنیاد سعدی

فرهنگستان هنر

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

خود آموز فارسي

فرهنگسرا

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

سامادهی ترجمه و نشر معارف اسلامی

اداره بیمه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 245614
Visitorsofday : 58
Visitorsofpage : 1258634
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 0.9219

خانه|صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت