جمعه ٢٥ آبان ١٣٩٧
 
صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English|ไทย
Title
iran
ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
?????


  چاپ        ارسال به دوست

خبر :

کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به زبان تایی ترجمه و منتشر شد

کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» نوشته‌ی شهید «مرتضی مطهری» است که به همت انتشارات رایزنی فرهنگی به زبان تایلندی ترجمه و منتشر شد .این کتاب با تیراژ 1000 جلد و در 272 صفحه به چاپ رسیده است علاقه مندان میتوانند برای تهیه این کتاب به رایزنی فرهنگی مراجعه نمایند .

اين کتاب تکميل و تفصيل چند سخنراني شهيد مطهري درباره اسلام و ايران است. نويسنده اين کتاب، مرحوم شهيد مرتضي مطهري، فيلسوف، دانشمند و معلم اخلاق اين كتاب را در 3 بخش تدوين كردند که بخش اول آن با عنوان «اسلام از نظر مليت ايراني» است.
     در اين بخش مفهوم مليت از ديدگاه هاي مختلف اسلامي و غيراسلامي گفته شده و بعد مطالبي کاملاً مستند درباره رابطه ايرانيان با اسلام قبل از جنگ ايرانيان با اعراب و بعد از آن گفته شده است. چکيده سخن نويسنده در اين بخش اين است كه اسلام ذاتاً رنگ هيچ مليت خاصي را ندارد بلکه ديني است انساني و منطبق با خواسته هاي فطري و عقلاني بشر! موضوع بعدي در اين بخش، اين که اسلام آوردن ايرانيان با اکراه و اجبار نبوده، بلکه از روي عشق به حقيقت و عدالت و استعداد و ظرفيت کافي براي درک مفاهيم عالي انساني نهفته در عمق اين دين بوده است. به طوري که امروزه ديگر فرهنگ اسلامي و ايراني شديداً به هم پيوند خورده و با هم آميخته است مطالب بعدي در اين بخش، تمام فرضياتي که در زمينه غيرصميمي بودن اسلام ايرانيان که به طور متفرقه توسط نويسندگان بعضي کتب و مقالات آمده، بررسي و نشان داده شده که اين نسبت ها يا مغرضانه بوده يا بي خبرانه و ناآگاهانه و ناشي از عدم اطلاع نويسنده بوده است.
     بخش دوم کتاب که عنوان «خدمات اسلام به ايران» نام دارد، شامل سوالاتي است که نويسنده مطرح کرده که آيا اسلام به ايران خدمت کرد و آن را در مسير بهتري قرار داد. يا برعکس، اسلام، ايران را در اختناق برد و استعدادهاي ايرانيان را راکد و منحرف کرد؟ مولف در پاسخ، اظهارنظرهايي که شده، به عنوان يک فصل مفصل آورده و نظريه هاي مشهور را گفته است. فصل بعدي راجع به بررسي اديان و مذاهب ديگر که با ورود اسلام به ايران، همزمان بوده اختصاص دارد که در آن به آئين هاي زرتشت، مانوي، مزدکي، بودايي و عقايد آريايي اشاره مي شود و بعد آئين زرتشت به طور تفصيل بررسي شده است و به نظام خانوادگي و اجتماعي و اخلاقي آئين زرتشت با دين اسلام و تطبيق و مقايسه آن پرداخته است.
     عنوان بخش سوم و آخرين قسمت کتاب «خدمات ايران به اسلام» نام دارد. مرحوم مطهري در اينجا مي گويد که خدمت يک قوم به يک دين، در اين است که تمام نيروهاي معنوي و مادي و ذوق و استعداد و ابتکار خود را در اختيار آن قرار دهد و حتماً خلوص نيت هم داشته باشد. آن گاه ادامه مي دهد که: ايرانيان بيشتر از هر ملت ديگري، تمام نيروهاي خود را با تمام خلوص و صميميت در اختيار اسلام قرار دادند.
     در فصل بعد اين بخش، نقش ايرانيان در بروز و مبارزه با جريان هاي مخالفي که در يکي دو قرن اول هجري در مسائل اسلامي پديد آمد، بررسي مي شود و بعد از آن مولف راجع به نقش ايرانيان در نشر و تبليغ اسلام در سطح جهاني صحبت مي کند. ايشان در قسمت هاي بعدي، راجع به جانبازي و فداکاري ايرانيان در راه اسلام سخن مي گويد و بعد در مورد علوم ابتدايي در جامعه اسلامي آن روز تا غامض ترين مطالب علمي و پيچيده جامعه اسلام امروز، مطالبي گفته است. البته بخشي در اين کتاب مربوط به فقه و فقاهت، ادبيات، کلام، فلسفه و حکمت و عرفان و تصوف، به طور کتاب جداگانه اي ضمن اين کتاب آمده است که داراي مباحث ارزنده اي است و در ادامه اش، طبقات دانشمندان هر رشته را از صدر اسلام تا عصر حاضر معرفي کرده است.
     دو فصل آخر کتاب، فصل مختصر «ذوق و صنعت» و انتقادي عالمانه از کتاب «دو قرن سکوت» است. کتاب «خدمات متقابل اسلام و ايران» تاکنون چندين بار به چاپ رسيده است.

 


٠٨:١٥ - چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٦٧١٤    /    تعداد نمایش : ٤٣٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دفتر مقام معظم رهبری

بنر نام سال ها

اینستاگرام

منابع اموزش زبان فارسی

تلگرام دفتر

وب سایت آقا

کتابخانه سازمان

facebook

مجله پیام اسلام شماره جدید

iqna

مجله ايرانيان

وزارت امور خارجه

سايت رياست جمهوري

مجمع جهانی اهل بیت

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارات

بنیاد سعدی

فرهنگستان هنر

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

خود آموز فارسي

فرهنگسرا

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

سامادهی ترجمه و نشر معارف اسلامی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 66544
Visitorsofday : 537
Visitorsofpage : 1246614
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.3750

خانه|صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت