پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧
 
صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English|ไทย
Title
iran
ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
?????


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش :

برگزاری همایش و نمایشگاه ایران امروز و فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در میانمار

به مناسبت تقارن ایام سالگرد انقلاب اسلامی ایران و در آستانه نوروز ، با همت جمعی از علاقمندان انقلاب اسلامی ایران و شیعیان و محبان اهل بیت (ع)  در میانمار،  توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  ، همایش و  نمایشگاه        یک روزه ای با عنوان و مضمون معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی به مردم و مقامات و شخصیتهای تاثیر گذار میانماری برگزار گردید که در آن تعدادی از مقامات دینی و مذهبی و مقامات دولتی و رسمی به همراه جمعی از فعالان و چهره های موثر و علاقمند به انقلاب اسلامی و ایران ، حضور یافته و بصورت فعال مشارکت نمودند . 
این برنامه که در تاریخ روابط ایران و میانمار ، چه در قبل از انقلاب و چه در سالهای پس از انقلاب اسلامی ، برای نخستین بار ، برگزار می گردید ، علیرغم عدم وجود هرگونه ارتباط و نمایندگی رسمی سیاسی و فرهنگی در میانمار و تنها از طریق همکاری و مشارکت فعال و تلاشها  و پیگیری های مستمر تعدادی از دوستان و هواخواهان ایران و انقلاب اسلامی ایران برنامه ریزی و اجرا گردید . 
برنامه برای اجرا در مهمترین شهر مذهبی و فرهنگی میانمار یعنی ماندلای که مرکز آموزش و پرورش روحانیون و مانک های بودائی است و جمعیت مسلمان قابل توجه و نیز تعدادی از پیروان مکتب تشیع و حتی جمعی از نسلهای دوم و سوم خانواده های ایرانی با اسامی شیرازی و اصفهانی و شوشتری در آن ساکن هستند ، در نظر گرفته شده بود .   
یکی از بالاترین مقامات مذهبی و سیاسی میانمار ، دکتر آشین نیانیسارای که اخیرا نیز توسط دولت میانمار مقام عالیترین جایگاه مذهبی در میانمار را بر اساس آیین بودایی احراز نموده است ، شرکت نمود و افتتاح مراسم را بر عهده داشت . به علاوه سروزیر ایالت ماندلای و وزرای ایالتی و تعدادی از رهبران مذهبی بودائی ، به علاوه رهبر و خلیفه اهل طریقت قادریه چشتیه میانمار و جمعی از چهره های فرهنگی و سیاسی و مذهبی بودایی و مسلمان شیعه و سنی  میانمار حضور داشتند . در قالب هیات ایرانی نیز سفیر ج.ا.ا در تایلند و سفیر اکرودیته جمهوری اسلامی ایران در میانمار و رایزن فرهنگی ایران در تایلند و نیز کارشناس سیاسی میانمار در سفارت ج.ا.ا در تایلند به عنوان میهمانان ویژه حضور یافتند . 
در ابتدای برنامه ، همایش و نمایشگاه توسط دکتر آشین نیانیسارای ، سفیر ج.ا.ا ، سروزیر ایالت ماندلای و رایزن فرهنگی ج.ا.ا افتتاح شد و روبان مربوطه به رسم متعارف پاره شد . 
 نخستین سخنران ، سروزیر ایالت ماندلای ، بود که در سخنان خود ، بر اهمیت این برنامه که برای نخستین بار در میانمار برگزار می شد تاکید نمود و آن را گام مثبتی در روند گسترش روابط فیمابین دو کشور قلمداد نمود . او که در عین حال از رهبران حزب حاکم به رهبری خانم آنگ سان سوچی در منطقه نیز می باشد بر استمرار چنین فعالیت هایی در فضای باز سیاسی که پس از روی کار آمدن دولت غیر نظامی ایجاد شده است ، اصرار ورزید . 
سخنران دوم آقای خلیفه میرزا غلام صدیق رهبر طریقت قادریه چشتیه بود که وی نیز ضمن اشاره به پیوندهای فرهنگی دیرینه میان ایران و ایرانیان با میانمار و زمینه های بسیار مثبت توسعه و تعمیق این روابط و مناسبت ها در دوران معاصر به ویژگی ها و برجستگیهای فراوان ایران در حوزه فرهنگ و هنر و گردشگری را برشمرد و از خاطرات بسیار دلنشین خود در سفرهای متعددی که به ایران داشته است ، یاد کرد . 
در ادامه آقای محسن محمدی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران ، طی سخنانی به پیشینه حضور ایرانیان در میانمار اشاره کرد و تعداد قابل توجه خانواده های ایرانی در میانمار که نسل سوم و چهارم ایرانیان مهاجر به این منطقه هستند را دلیل بر این مدعا ذکر نمود و اظهار امیدواری نمود این روابط در آینده در ابعاد مختلف گسترش یابد . 
سخنران بعدی ، دکتر آشین نیانیسارای ، یکی از عالیترین مقامات مذهبی بودائی میانمار بود که در سخنان خود از برگزاری این همایش و رخداد مهم و ارزشمند فرهنگی ، ابراز خشنودی بسیار نمود . وی همچنین اظهار داشت بر اساس تعالیم بودا همه انسان ها در گذشته های دور و در دنیای پیشین ، با یکدیگر خویشاوند بوده اند و در چرخه حیات دنیائی از یکدیگر فاصله گرفته و جدا شده اند . وی سپس به سفر خاطره انگیز خود به ایران در قالب نشست گفتگوی اسلام و بودیسم در دسامبر 2014 اشاره نمود و از احساس متبوع خود در ملاقات با علما و دانشمندان مسلمان ایرانی یاد نمود و بیان داشت در آن ملاقاتها احساس من این بود که با برادران خود دیدار      می کنم و سخن می گویم .او در پایان از همه رهبران سیاسی و نظامی دنیا درخواست نمود که در ایجاد روح برادری و اخوت در سطح جهان ، که مبتنی بر روحیه مدارا ، تسامح و مهربانی و ازخود گذشتگی است ، گام بردارند و تلاش کنند .
سخنران پایانی همایش ، رایزن فرهنگی کشورمان بود که ضمن تشکر از تمامی کسانی که رایزنی فرهنگی را در برگزاری این همایش و جشنواره صنایع دستی و هنری ایران یاری داده اند ، از میهمانان ویژه مراسم نیز تقدیر و تشکر نمود و در ادامه بر ضرورت تعمیق روابط فرهنگی و مردمی میان ایران و میانمار تاکید نمود . وی افزود ، این رخداد فرهنگی که برای نخستین بار در عرصه روابط غیررسمی دو کشور پدیدار شده است را به فال نیک گرفته ، امیدواریم در آینده سطح و عمق مناسبات و روابط فیمابین گسترش یابد .
در آئین پایانی همایش ، ابتدا لوح تبریک و تقدیر رایزنی فرهنگی در قاب مخصوص ، خطاب به آقای دکتر آشین نیانیسارای به مناسبت احراز مقام عالیترین جایگاه مذهبی بودایی ، توسط سفیر محترم ج.ا.ا به نامبرده اهدا شد و سپس یکی از آثار هنری و صنایع دستی کشورمان به عنوان یادبود توسط رایزن فرهنگی ، به ایشان اهدا شد . همچنین هدایایی به مقامات و شخصیت های سیاسی و مذهبی میانمار که در همایش شرکت نموده و در جهت برگزاری این برنامه زحماتی متقبل شده بودند ، اهدا گردید . 
در پایان شرکت کنندگان علاقمند با میهمانان ویژه این مراسم عکس های یادگاری گرفتند . و سپس از حاضران پذیرائی نهار به عمل آمد .            
در این برنامه ، همچنین فیلم مستندی از جاذبه های طبیعی و توریستی و تاریخی ایران ، برای حاضران به نمایش درآمد که مورد استقبال بسیار شرکت کنندگان قرار گرفت .         
 


١٦:٤٩ - يکشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٤٢٢٢    /    تعداد نمایش : ٤٩٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دفتر مقام معظم رهبری

بنر نام سال ها

اینستاگرام

منابع اموزش زبان فارسی

تلگرام دفتر

وب سایت آقا

کتابخانه سازمان

facebook

مجله پیام اسلام شماره جدید

iqna

مجله ايرانيان

وزارت امور خارجه

سايت رياست جمهوري

مجمع جهانی اهل بیت

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارات

بنیاد سعدی

فرهنگستان هنر

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

خود آموز فارسي

فرهنگسرا

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

سامادهی ترجمه و نشر معارف اسلامی

اداره بیمه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 555957
Visitorsofday : 25
Visitorsofpage : 1258601
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 0.8750

خانه|صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت